Skarsnik by Piotr Kowalczyk

Skarsnik, Wataszka z Ośmiu Szczytów

„Upewnij się, że powiesz wszystkim tym ludziom, ludziu, upewnij się, że powiesz im dobrze, upewnij się, że opowiesz im o królu na górze. Powiedz im o mnie, Skarsniku, powiedz im o moim życiu, zostaw nuffink poza domem.”

-Skarsnik, Wataszka z Ośmiu Szczytów.

Wataszka Skarsnik, znany pod oficjalnym tytułem Króla Ośmiu Szczytów, lub po prostu Król pod górą. Jest wodzem plemienia Krzywego Księżyca i najpotężniejszym Nocnym Goblinem w całych południowych Górach Krańca Świata. Wszyscy pozostali przywódcy orków i goblinów uznają jego zwierzchnictwo nad górami wokół zrujnowanej krasnoludzkiej twierdzy Karak Ośmiu Szczytów, ponieważ nikt nigdy nie był w stanie pokonać niesamowitej przebiegłości i bezwzględności Skarsnika. Skarsnik wyróżnia się, spośród pozostałych Goblińskich Władców niesamowitym intelektem, nieoczekiwanym u tak prymitywnej rasy. Król Ośmiu Szczytów jest ekspertem od zasadzek, wodzem, który na podczas bitew doskonale potrafi wykorzystać strategię, aby wykorzystać okrucieństwem Zielonoskórych hord i zdobyć chwałę której nie osiągnął żaden zielonoskóry, od czasów legendarnego wodza Azhaga Rzeźnika. Jedno z największych osiągnięć Skarsnika miało miejsce w 2498 roku Imperialnego Kalendarza, kiedy to armie pod jego dowództwem przekroczyły Przełęcz Szalonego Psa i zaatakowały krasnoludy. Bitwa ta była później nazywana „Bitwą Szczęk”, na cześć okrkowych formacji, które otoczyły siły krasnoludów. W następnym starciu, bitwie o Wschodnią Bramę, armię Skarsnika zniszczyły około połowy wojsk krasnoludów, jednak druga połowa wycofała się do twierdzy Karak Ośmiu Szczytów.

Gdy Krasnoludy zaszyły się w swojej starożytnej twierdzy, stały się one w zasadzie jeńcami Skarsnika. Kiedy krasnoludy próbowały opuścić twierdzę, lub dostać się do niej były tropione i wyżynane, a skalpy z ich bród były wieszane na długich tyczkach, w pobliżu murów. Skarsnik nieustannie wabił krasnoludy w zasadzkę po zasadzce. Pod przywództwem Skarsnika plemię Krzywego Ksienżyca wyrosło na największą siłę w okolicy.

Skarsnik zawsze towarzyszy wielki jaskiniowy paszczun, o imieniu Gobbla. Gobbla to ogromne, cuchnące, bezmyślne i złośliwe stworzenie, które Skarsnik uratował przed śmiercią, gdy paszczun był jeszcze mały. O ile lojalność innych goblinich hersztów jest dyskusyjna tak Gobbla jest najwierniejszym z towarzyszy  Skarsnika i wielokrotnie ratował goblinowi życie. Na znak przyjaźni Król Ośmiu Szczytów regularnie karmi swojego pupila smakowitym mięsem krasnoludów, skavenów czy innych goblinów, na tyle nieostrożnych, by za bardzo zbliżyć się, do morderczej paszczy.

Historia

„Dobrze, dobrze! Oto czego chcę, dobrej historii. Ponieważ zamierzam opowiedzieć ci dobrą historię. Chce, żebyś wziął ją ze sobą i chcę, abyś opowiedział wszystkim, jak to jest, kto jest największy, najbrzydszym i najlepszym goblinem na świecie, rozumiesz? A jeśli nie zrobisz tego ładnymi słowy, przyjdę i zjem twoją wątrobę na twoich oczach, rozumiesz?”

-Skarsnik do dramatopisarza Bickenstadta, rozkazując mu spisać historię swojego życia

Życie i historię Skarsnika można prześledzić w zapisach słynnego niegdyś dramaturga Jeremiasza von Bickenstadt, syna  pomniejszego szlacheckiego rodu , który marzył o tym, by zyskać sławę i bogactwo dzięki pisaniu sztuk teatralnych. Ojciec chciał, aby młodzieniec został profesorem na sławnym uniwersytecie w Altdorfie, młody Bickenstadt odmówił jednak pójścia ścieżką, która wyznaczył mu ojciec. Ten wybór na zawsze odmienił życie młodego Jeremiasza. Po wybraniu własnej drogi i złamaniu ojcowskiego serca, młodzieniec zajął się pracą niezależnego dramatopisarza, ostatecznie udając się do wrogich krain Księstw Granicznych. Tam właśnie, podczas pobytu w lokalnej warownej gospodzie, Jeremiasz i karawana z którą się poruszał, został zaatakowany prze bandę Nocnych Goblinów. Bickenstadt został schwytany i wysłany do domen Zelonoskórych,  twierdzy Karak Ośmiu Szczytów. Tam Skarsnik, Władca Ośmiu Szczytów, zaoferował i zagroził Bickenstadtowi, aby ten spisał jego biografię. Bez większego wyboru w tej sprawię Bickenstadt był zmuszony do posłuszeństwa i zaczął spisywać życie Skarsnika na papierze.

Narodziny Skarsnika

„Byłem inny, rozumiesz… oni nazywali mnie Karłem, bili mnie i krzywdzili, ale zawsze byłem od nich szybszy. Wiesz co mam na myśli? Z łańcuchów, które nam założyli, tak łatwo było się wydostać. Kiedy kazali nam pracować, ustawiłem swoją grupę i wymknąłem się. Czasami zdarzało się, że pracowaliśmy wiele dni i dopóki wracałem z towarem nie miał znaczenia, czy się wymykam. Widziałem rzeczy… niesamowite rzeczy.”

-Życie Skarsnika.

Według relacji Bickenstadta Skarsnik narodził się jak każdy inny Zielonoskóry. Goblin, który później będzie znany jako Skarsnik, rozpoczął życie od pazurów  którymi wydostał się z ciemności ziemi do oświetlonej grzybami jaskini, tak jak wielu jego braci. Z czasem małe gobliny zaczęły zapuścić się na ziemię Backstairs Boys, małego plemienia, które było częścią większego plemienia Krzywego Księżyca. Już po urodzeniu Skarsnik wykazywał się inteligencją, swoje pierwsze słowa wypowiedział chwilę po urodzeniu, był tez w stanie dowodzić swoimi braćmi, pośród niebezpieczeństw jaskini. Kiedy małe gobliny zapuściły się do centralnego obozu  Backstairs Boyz, zostały siłą wcielone do plemienia. Zniewolone gobliny, zostały zmuszone do zbieranie grzybów, których wiele było w legowiskach Backstairs Boyz. Skarsnik w tym czasie znany był jako Karzeł, ponieważ był znacznie mniejszy od innych goblinów. Mimo upływu lat Skarsnik wciąż był nędznego wzrostu, podczas gdy jego bracia dorastali i opuszczali go. Jednakże jego niewielki wzrost nie przeszkodził mu w awansowaniu, w szeregach plemienia. Po kilku latach został pełnoprawnym członkiem plemienia, jako że wciąż był dość mały nazywany był od tej pory GitKarłem.

Z powodu niesamowitej inteligencji (mały szef?) Runtboss Grobskab mianował Skarsnika władcą niewolników (Runtboy) i powierzył mu bandę małych goblinów. Korzystając ze swojej nowej pozycji Skarsnik był w stanie zaskarbić sobie przychylność przywódców plemienia: Wielkiego Szefa Tarkita Palca i mistrza szamanów Duffskula. Skarsnik był też w stanie zdobyć potężnego sojusznika wśród Skavenów, był to jeniec Backstairs Boyz, Fangleader z klanu Mors. Tajny handel między Skarsnikiem a Skavenami sprawił, że goblin stał się niezmiernie bogaty. Niestety dla Skarsnika, jego największy wróg  Runtboy Snotruk, ujawnił jego potajemne działania. Bardzo rozgniewało to Wielkiego Szefa Tarkita, który nakazał egzekucję chytrego goblina. Jednak dzięki przybyciu krasnoludzkich sił ekspedycyjnych, które zaatakowały obóz orków Skarsnik przeżył. Został wrzucony do podziemnej rzeki, która zaniosła go na obrzeża Karaku Ośmiu Szczytów. Tam Skarsnik został pojmany przez grasującą tam bandę Goblińskich Wilczych Jeźdźców.

Zniewolenie Skarsnika

„Byłem tam przez długi czas. Chłopcy Griffa jeździli z miejsca na miejsce, po całej równinie. Czasami cała ich zgraja spotykała się na wzgórzach, zazwyczaj trzymali się razem. Widzisz oni byli handlarzami, podróżowali od Wyjca do Złamanego Zemba i od Krzywego Kła do Śmierdzącej Staruchy, jeżdżąc, handlując, kupując i kradnąc. Griff był w tym dobry, naprawdę dobry. Ale czego chciał ode mnie? Dlaczego byłem w tej klatce? Nie! Nie odpowiadaj, to pytanie retaryczne prawda? Powiem ci dlaczego…”

-Życie Skarsnika.

Kiedy Skarsnik został pojmany przez koczowniczych Wilczych Jeźdźców, jego przebiegła natura kolejny raz uratowała mu życie. Przywódca plemienia wilczych jeźdźców, groteskowo gruby goblin znany pod oficjalnym tytułem Świetny Grillzer-Griff Makiki da Cunning dostrzegł w Skarsniku potencjał, ale chciał się upewnić, obserwując czego Skarsnik będzie w stanie dokonać w niewoli. Griff Makiki kazał umieścić Skarsnika w małej klatce, gdzie więził go przez kilka lat. Podczas swojego uwięzienia Skarsnik studiował zwyczaje Wilczych Jeźdźców i opracowywał sprytny plan, który przyciągnął uwagę Griffa. Kiedy karawana jeźdźców przemieszczała się z miejsca na miejsce, przemierzając stepy Badlands, Skarsnik wywołał bójkę miedzy sobą a pewnym krasnoludem. Dokonał tego napominać o przygodzie seksualnej, jaką matka owego krasnoluda miała z górskim kucykiem. Bójka ta zwróciła uwagę Griffa, który docenił spryt Skarsnika. Griff był pod wrażeniem zdolności Skarsnika do nauki języków, sprytny goblin w czasie swojej niewoli nauczył się języka Reikspeil, Khazalid, a także języka ludzi i krasnoludów. W nagrodę za swą przebiegłość Skarsnik został zwolniony z niewoli i mianowany szpiegiem Griffa. Podobnie jak w swoim poprzednim plemieniu Skarsnik szybko awansował w szeregach Wilczych Jeźdźców, do tego stopnia, że zaczęło to niepokoić innych członków plemienia. Podobnie jak w swoim pierwszym plemieniu, Skarsnik popadł w konflikt z innym goblinem. Był to Gulbash, sprytny goblin, który pełnił funkcję Drugiego Szefa. Gulbash był chroniony przez masywnego współplemieńca o imieniu Gur. W walce o wpływy z Gurem Skarsnik zdobył potężnego sojusznika. Był nim Kruggler, który pragnął zostać osobistym ochroniarzem Griffa. Skarsnik zainscenizował walkę pomiędzy Gulbashem i Krugglerem, w której ten drugi zwyciężył i zabił swego rywala. Po utracie ochroniarza Gulbash nie stanowił już kłopotu dla Skarsnika. Inteligentny goblin zyskiwał coraz większe wpływy, aż w końcu był w stanie usunąć Gulbasha i zacząć knuć spisek, mający na celu przejęcie władzy w plemieniu.

 Początkowo Skarsnik wcale nie chciał przejąć władzy, planował wrócić do domu, do jaskiń Karaku Ośmiu Szczytów. Zmienił zdanie dopiero, gdy nie udało mu się namówić Griffa do pomocy. Kiedy Griff odmówił Skarsnik zaczął knuć spisek, co skończyło się tym, że swoim nowym, zakrzywionym mieczem poderżną gardło Griffa. Wraz ze śmiercią Griffa Skarsnik został nowym wodzem i zaczął przygotowania do swojej podróży do Karaku Ośmiu Szczytów.

Powstanie Skarsnika

„Widziałem go, wiesz? Widziałem. Za drugim razem, gdy do mnie przemówił, byłem tam na równinach. Pewnej nocy spiłem się okrutnie, ale widziałem to. Gwiazdy pływały i były całe zieloniutkie. A ten wielki ork zrobiony z gwiazd powiedział do mnie „Ty! Ty! Mały zielony! Do domu! Idź do domu i zostań najlepsiejszym goblinem od czasu gdy Groma Brzuchatego! Idź! Do domu! Już!” Mógłbyś pomyśleć, że to stek bzdur, ale nie, och nie! To wszystko wydarzyło się naprawdę”

-Życie Skarsnika.

Po miesiącach podróży Skarsnik doprowadził plemię do Karaku Ośmiu Szczytów. Dzięki swojej licznej armii Skarsnik pokonał wszystkie plemiona Zielonoskórych które stanęły mu na drodze, a także te, które okupowały ziemię wokół wschodniej bramy. Od czasu gdy orkowie zdobyli krasnoludzką twierdzę bramy Karaku zawsze były otwarte. Jednak kiedy Skarsnik podszedł do bram, zorientował się, że są zamknięte. Goblin był zmieszany i przestraszony, zamknięcie bram mogło oznaczać tylko jedno: ktoś zdobył twierdze. Po przesłuchaniu swoich nowych poddany, z podbitych plemion Skarsnik dowiedział się, że górne partię Karaku Ośmiu Szczytów zostały niedawno podbite przez Skavenów.

Skarsnik rozkazał armii, aby rozbiła obozowisko, podczas gdy on, pod osłoną nocy, przekradł się do twierdzy aby pomówić z Szefem Plemienia Krzywego Księżyca. Aby dostać się do twierdzy Skarsnik wykorzystał szyb wentylacyjny, który odkrył gdy był niewolnikiem.  Gdy goblin wrócił na ziemie swojego dawnego plemienia odkrył, że jego dawny rywal Snotruk został nowym Wielkim Szefem. Żywiący wciąż niechęć do Skasnika, Snotruk nakazał wrzucenie swojego byłego rywala do studni bojowej, w której ten musiał w pojedynkę walczyć z grupą Paszczunów Jaskiniowych. To właśnie wtedy przed Skarsnikiem pojawił się największy paszczun, jakiego ten kiedykolwiek widział. Stwór stanął przed goblinem i powąchał go. Snotruk  miał pecha, okazało się, że Skarsnik spotkał tego samego Paszczyna, którego uratował wiele lat temu przed Snotrukiem. Po zdobyciu nowego towarzysza i wydostaniu się ze studni Skarsnik dostał się do Snotruka i pozwolił paszczunowi, którego nazwał Gobbla, pożreć swojego rywala. W ten sposób Skarsnik przejął kontrolę na Backstair Boyz.

Po przejęciu kontroli nad plemieniem Skarsnik zebrał swoją armię i ruszył w głąb góry, tam zaczął zdawać sobie sprawę z pełni sytuacji. Plemiona zielonoskórych były w rozsypce, Skaveni przeprowadzili masową inwazję, która dosłownie podzieliła plemię Krzywego Księżyca na pół. Druga połowa plemienia została odcięta przez wschodnie armie Skavenów. Skarsnik planował potajemnie zgromadzić wokół siebie wszystkie pozostałe plemiona. Jako, że wódź Krzywych Księżyców był odcięty na wschodzie, wielu szamanów i pomniejszych wodzów chętnie oddało się pod komendę Skarsnika. Używając przebiegłych pułapek i zasadzek Skarsnik powstrzymywał Skavenów przed wejściem głębiej w tunele twierdzy, równocześnie gromadząc wokół siebie armie, która miała przypuścić kontratak. Po długim i trudnym spiskowaniu był w końcu gotów do wdrożenia swojego planu w życie.

Pierwszym krokiem planu Skasnika była seria blefów, zdrad, inscenizowanych odwrotów i przebiegłych kontrataków, aby zmylić Skaveńskich przywódców, co do jego prawdziwych intencji. Największym problemem był fakt, że jego nowi podwładni Szamani, Wielcy Szefowie i pomniejsi Wataszkowie nie wiedzieli jak właściwie wcielić jego plan w życie. Po kilku wyjaśnieniach i wielu kopach w dupę, jego podwładni w końcu zrozumieli jego plan i zaczęli śmieć się, z nadchodzącej rzezi.

A imię jego-Skasnik

„Byliśmy ostrożni. Nie powiedziałem im dużo, gdyby złapały ich szczuroludy, nie mogli zdradzić. Wszystkie walki, ze szczuroludami prowadzone były przez różne klany, tu i tam, więc nie podejrzewali, że jesteśmy kontakcie. Poza tym dalej walczyliśmy między sobą. Szczuroludy które wygrały mogły zabrać cały sprzęt zielonych, po prostu wróciliśmy do normalności rozwalając mózgi na kawałki. Myśleli, że jesteśmy pokonani, a może znów zaczęli walczyć ze sobą, bo oni często to robią. W każdym razie, kiedy nie było ich tak wielu, a wszystko było już przygotowane, tak kiedy tak było, wykonałem swój ruch. Cholerne szczuroludy nie wiedziały co się dzieje…”

-Życie Skarsnika.

Przed rozpoczęciem bitwy Skarsnik wprowadził w zasadzkę swojego dawnego znajomego Skreekrita Żułtozebnego, który był teraz Wielki Wodzem Klanu Mors. Zasadzka ta doprowadziła do całkowitego zniszczenia przywódców Skavenów. Wraz z ich śmiercią Skarsnik poprowadził swoją armię do Sali Tysiąca Filarów, gddzie odbyła się decydująca bitwa o dominację w Karaku Ośmiu Szczytów. W centrum tej tytanicznej komnaty znajdował się fort Skavenów,  usytuowany wokół tronu, na którym zasiadał niegdyś Król Karaku Ośmiu Szczytów. Za warstwą skał, z których składały się ściany komnat, Skarsnik nakazał rozpoczęcie ataku. Po komnatach rozległ się dźwięk rogu, następny i następny, aż całe ruiny Karaku Ośmiu Szczytów rozbrzmiały, w ich długich, żałobnych pieśniach. Po chwili dołączyły do nich bębny i wyjące Paszczuny. Ruiny krasnoludzkiego miasta odbiły echem wojenne pieśni zielonoskórych. Wybuch wstrząsnął miastem, gdy w ścianie komnaty wykonano otwór, za pomocą skradzionych beczek krasnoludzkiego prochu. Wybuch odciął również Skavenom drogę ucieczki. Pułki Skavenskiej piechoty rzuciły się na zielonoskórych, których fale zaczęły wlewać się do komnaty przez szczeliny w skale.

Gdy Skaveni rzucili się, na nadciągające wojska zielonoskórych, Skarskin i jego osobista gwardia pojawili się z drugiej strony komnaty otwierając kolejne szczeliny w ścianach. Gdy zielonoskórzy zaatakowali od tyłu, kolejna armia Skavenów pojawiła się z północnego wschodu. Przez jeden z wielkich kamiennych łuków maszerowała kolumna skveńskiego wojska. Przychodzili z drugiego z głównych obozów szczuroludzi, gotowi wesprzeć swoich braci w Sali Tysiąca Filarów. Przez szeregi zielonoskórych przetoczyła się fala paniki, ale ich Szefowie i Wodzowie zaprowadzili porządek, waląc po łbach co bardzie przerażonych i pokazują na odwagę Skarsnika i Gobbla. Dzięki wierze w Skarsnika zielonoskórzy walczyli dalej i byli w stanie zdobyć się na największy wysiłek. Zamieszanie bitwy pozwoliło drużyną goblinów na dostanie się do Wschodniej Bramy. Gdy ta stanęła otworem do walki dołączyli Wilczy Jeźdźcy, pod dowództwem Szefa Krugglera, którzy zaatakowali flankę szczuroludzi. Otoczeni przez szalejące hordy zielonoskórych Skaveni zostali pokonani. Obozy na północnym wschodzie zostały zrównane z ziemią, a Kruggler i jego Wilczy Jeźdźcy zabili maruderów.

W następstwie bitwy gobliny zaczęły szeptać między sobą. Szepty krążyły, zmieniając się w krzyki, a potem w pieśni. Po raz pierwszy od wielu lat gobliny odzyskały Karak Ośmiu Szczytów. Skarsnik, znany wtedy jeszcze jako GitKarzeł, został podrzucony wysoko w powietrze przez swoich ziomków, gdy ci skandowali jego imię. W tym samym czasie mistrz szamanów Duffskul nadał goblinowi jego prawdziwe, przeznaczone mu imię: Skarskin. W promieniu wielu mil jaskinie rozbrzmiewały krzykami goblinów i rykiem bestii jaskiniowych. Wraz z przybraniem przez Skarsnika jego nowego imienia Skaveni zaczęli być bezlitośnie mordowani. Grupy gblinów przebierały się w skóry martwych szczuroludzi, podchodziły do punktów kontrolnych i nożami wyrzynały strażników. Komory hodowlane oblewano olejem i podpalano. Kilka wierz zawaliło się, gdy gobliny wyciągnęły podpory z szybów. Hordy śmiejących się goblinów wkroczyły na terytoria Skavenów, rozrywając ich futrzane ciała w zaciekłych walkach w tunelach. W każdym zakątku górnego miasta szczuroludzie zostali otoczeni i zniszczeni. Geniusz Skarsnika polegał na równoczesnym atakowaniu Skavenów od frontu i od tyłu. Izolowane, niezdolne do wzajemnej pomocy lub przegrupowania się, armie Skavenów panikowały i były bezlitośnie wyrzynane.

źródło: Guy Haley – „Skarsnik”, tłumaczenie: Marek Leniwy Atleta Jurka